Kázání – "O malomocenství"

Čtení: Ž 74,1–2.19b.22–23a; Ga 3,16–22; L 17,11–19

K vysvětlení dnešního příběhu si musíme nejprve vysvětlit některé dobové skutečnosti. Podle tehdejších zvyků, mohli malomocní bydlet ve vesnici, ale odděleni od ostatních. Nesměli se přiblížit ke zdravým lidem. V případě uzdravení prohlédl malomocného kněz, který dával svolení k návratu. Každopádně, malomocenství, které se dnes spíše označuje jako lepra, je nebezpečnou infekční chorobou, která bu zabíjí a nebo zohavuje tělo, zejména na kůži. Mohlo jít však i o jinou kožní chorobu (vředy, vyrážky) nebo o různé choroby podobného charakteru.

Ježíš má však řešení, nabízí víru, která uzdravuje. Přestože Ježíš činí i zázraky, v tomto případě mohlo jít i o uzdravení přirozené. Vzpomeňme na proroka Eliáše, muže Božího, který uzdravil Syřana Nátama příkazem, aby se umyl v řece. Dnešní lékaři se tomu možná smějí, nicméně i klinické testy ukazují, že psychika člověka hraje významnou roli v procesu léčby.

Tedy super. Nemocní se uzdravují. Jenomže jen jeden z nich si vzpomněl a vzdal Bohu chválu. Připomíná mi to dnešek, kdy mnozí nevěřící se v duchu modlí za to, aby se uzdravili, například z těžší chřipky v situaci, kdy jim už dvakrát nezabraly antibiotika. Jakmile přijde úleva, tak se většinou na Boha zapomíná. A nejen to, děkovat se zapomíná všeobecně – doktorům, sestřičkám, pečující rodině, atd.

Když už jsem vzpomněl vojevůdce Nátama. Chtěl bych připomenout jedno poučení. Prorok si nechtěl vzít za svoji službu žádné předměty ani peníze a rozkázal svým pomocníkům nic nebrat. Jeden neposlechl a jako trest ho stihla stejná nemoc. Logicky vás možná napadna, že se nakazil od nakažených předmětů, které si za proroka tajně vyžádal. Je v tom však něco víc.

Lidové přísloví říká: „Lékař léčí, Bůh uzdravuje.“ To je odvěká moudrost. Proto bylo nemoudré od Eliášova pomocníka vyžádat si odměnu. Je to všechno jen zásluha Boží.

Na druhou stranu, Bůh si může ke svému dílu použít i své služebníky doktory. Proto není dobré odmítat lékařskou péči a spoléhat se jen na modlitby. Obojí by mělo jít ruku v ruce společně.

K tomu, abychom byli vděční Hospodinu za uzdravení, abychom nezapomínali se na Tebe Ježíši v nemoci obracet, nám Bože dopomáhej. Amen.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer